Tõhusad harjutused alaselja tugevdamiseks

Tere tulemast meie sarja esimesse osasse! Siin räägime tõhusatest harjutustest alaselja tugevdamiseks. Alaseljavalu on sageli esinev ja võib meie igapäeva elu raskemaks teha. Õnneks on mitmeid harjutusi, mis aitavad valu vähendada ja alaseljalihasid tugevdada.

Me jagame lihtsaid harjutusi, mida kodus teha saate. Need aitavad oluliselt kaasa valu leevendamisele ja alaselja tugevdamisele. Liikugu edasi, et rohkem teada saada.

Võtmejäreldused:

  • Alaseljavaevused on tavaline probleem, kuid nende leevendamiseks on olemas tõhusad harjutused.
  • Tugev alaselg on oluline hea liikuvuse ja seljatervise tagamiseks.
  • Igapäevased harjutused aitavad tugevdada alaselja lihaseid ning ennetada tulevasi probleeme.
  • Neid harjutusi saab mugavalt teha kodus ilma spetsiaalse varustuseta.
  • Jätkake lugemist, et avastada erinevaid tõhusaid harjutusi alaselja tugevdamiseks ja valule leevenduseks.

Harjutused alaselja valule leevenduseks

Alaseljavalu võib päevi kibedaks muuta ja tegevuste teostamist takistada. Õnneks aitavad teatud harjutused mitte ainult valu leevendada, vaid ka seljalihaseid tugevdada. See aitab terveneda ning tulevasi valusid ennetada.

Harjutused, mis võivad seljavalu leevendada, on lihtsad ja tõhusad. Proovige järgnevaid harjutusi:

  1. Kõhuli põlve painutamine: Lamake kõhul ja painutage põlvi. Tõstke jalad õhku. Hoides seljalihaseid pinges, korrake seda 10-15 korda.
  2. Kass-küürakas: Kõverdage neli, muutes selja ümaraks, siis sirutage see sirgelt. Tõstke pea lõpuks üles. Korda seda aeglaselt 10-15 korda.
  3. Seina venitus: Seiske seljaga seina ääres, jalad harkis. Põlvi veidike painutades, laske seljal õrnalt ettepoole vajuda. Hoidke venitust 30 sekundit ja korrake seda 3-4 korda.
  4. Hiiglaslik katkendlik sammu: Seiske sirgelt, tehes suure sammu ette. Painutage esimene jalg 90-kraadise nurga alla. Hoia 10 sekundit ja vaheta jalga. Tee iga jalaga 10-15 korda.
  5. Kõhulihaste tugevdamine: Lamades selili, tõsta ülakeha võimalikult kõrgele. Pinguta kõhulihaseid. Hoia seda mõni sekund ja lase aeglaselt alla. Korda 10-15 korda.
  6. Seljavenitused: Lamades selili, tõsta jalg õhku. Tõmba põlve õrnalt enda poole kätega. Hoidke seda 30 sekundit. Korda teise jalaga. Tee iga jala jaoks 3-4 venitust.

“Tegev harjutus tugevdab alaselja ja vähendab valusid. Alustage aeglaselt ja kuulake oma keha. Kui tunnete valu või ebamugavust, peatuge ja pöörduge arsti poole.”

Oluline on, et tehnikat õigesti järgitaksite. Alaseljavalu põhjuseid võib olla mitmeid, mistõttu on arsti konsultatsioon uue treeningplaani alustamisel oluline.

HarjutusKirjeldus
Kõhuli põlve painutamineLamades kõhuli, painutage mõlemad põlved ja tõstke jalad aeglaselt õhku. Hoidke seljalihaseid pinges ja korda harjutust 10-15 korda.
Kass-küürakasPõlvitage kätele ja jalgadele, seejärel vajutage selja ümaraks ja lõdvestage kõht. Seejärel sirutage selg sirgeks ja tõstke pea üles. Korda harjutust aeglaselt 10-15 korda.
Seina venitusSeiske seljaga vastu seina, jalad õlgade laiuselt harkis. Painutage põlvi veidi ja laske seljal ettepoole painduda, tunnetades venitust alaseljas. Hoidke asendit 30 sekundit ja korda harjutust 3-4 korda.
Hiiglaslik katkendlik sammuSeisake sirge seljaga, astuge suure sammu ette, painutades esimest jalga 90-kraadise nurga all. Hoidke asendit 10 sekundit ja vahetage seejärel jalga. Korda harjutust mõlema jalaga 10-15 korda.
Kõhulihaste tugevdamineLamades selili, tõstke ülakeha aeglaselt õhku, pingutades kõhulihaseid. Hoidke asendit mõni sekund ja laske seejärel aeglaselt alla. Korda harjutust 10-15 korda.

Alaselja tugevdamise harjutused kodus

Siin on mõned harjutused, mida saate kodus teha. Need harjutused aitavad teil tugevdada alaselga. Nad parandavad ka seljalihaste üldist jõudu.

Alaselja tugevdamine aitab vähendada seljavalu riski. See hoiab teie selgroo tervena. Regulaarne treenimine suurendab seljalihaste tugevust ja teie keha liikuvust.

Harjutus 1: Rulliga seljamassaaž

Õige rulliga massaaž aitab leevendada alaseljavalu. See lõõgastab seljalihaseid. Lamake selili ja pange rull alaselja alla. Rullige selga edasi-tagasi ja keskenduge pingete maasaažile. Tehke seda iga päev 5-10 minutit.

Harjutus 2: Seljalihaste plank

Plank on hea alaseljale ja kogu kehale. Asuge kõhuli, toetades end kätele ja varvastele. Hoidke keha õlgade kõrgusel, pinges seljalihastel. Hoidke asendit 30 sekundist kuni 1 minutini. Korrake 3-5 korda.

Harjutus 3: Küljetõste

Küljetõus tugevdab alaselja külglahaseid ja parandab tasakaalu. Lamake külili, toetudes küünarnukkidele. Tõstke keha üles ja hoidke ennast sirgelt. Hoidke asendit 10-15 sekundit. Korrake 5-8 korda igal küljel.

Need harjutused on vaid algus alaselja tugevdamiseks kodus. Leidke oma lemmikhulgast harjutused. Tähtis on õige tehnika ja vältida vigastusi. Enne uue treeningu alustamist konsulteerige treeneri või füsioterapeudiga.

Alaselja venitusharjutused liikuvuse parandamiseks

Alaselja venitusharjutused aitavad parandada liikuvust ja leevendada pinges olevaid lihaseid. Need vähendavad ka ebamugavustunnet alaseljas ning aitavad vigastusi ennetada. Oleme koostanud nimekirja efektiivsetest venitusharjutustest, mida võid teha kodus.

Venitusharjutus 1: Kassipositsioon ja lehmapositsioon

Istuge põrandale neljakäpukil: käed õlgade all, põlved puusade all. Hingake sisse ja kummargilge üles nagu kass, pea allapoole. Seejärel väljendage ja tõstke rind ülespoole, pead üles vaadates. Tehke seda venitusharjutust mitu korda, et tunda venitust seljalihastes.

Venitusharjutus 2: Seljaharjutus kõhuli

Lamage kõhuli, käed kõrvadel, küünarnukid paralleelselt maapinnaga. Tõstke oma ülakeha aeglaselt, hoides alakeha maas. Tunnete trukilihasde venitust. Hoidke seda asendit mõni sekund, seejärel laskuge tagasi. Korrake seda.

“Venitusharjutused võivad aidata lõdvestada pinges olevaid lihaseid alaseljas ning parandada selja liikuvust.”– Füsioterapeut Mari Mets

Venitusharjutus 3: Puusatagant kallutamine

Seiske sirgelt, jalad õlgade laiuselt harkis. Üks jalg on natuke eespool, põlved kerged. Üks käsi on reiel ja teine pea kohal. Kallutage puusad ette, hoite selg sirge. Tundke venitust alas ja tuharas. Hoidke 30 sekundit ja vahetage jalga.

Ole mugav ja vältige valu, tehes venitusharjutusi. Kui teil on tõsised alaseljaprobleemid või vigastus, rääkige kõigepealt oma arstiga enne uute harjutuste proovimist.

Alaselja treeningkava ja võimlemine

Alaselja tugevdamine on väga oluline. See aitab hoida keha tervena ja heas vormis. Siin on mõned harjutused, mis aitavad alaselja lihaseid tugevdada.

Treeningkava

Seal on palju erinevaid harjutusi, mis aitavad alaselja tugevdada. Siin on üks näidistabel õige puhkeajaga:

HarjutusKordusedPuhkepaus
Tagasitõmme kangiga3×1060 sekundit
Planka3×30 sekundit60 sekundit
Kummilindiga sirutused3×1560 sekundit
Kätekõverdused3×1260 sekundit
Kere pöörded3×10 mõlemale poole60 sekundit

Muutke treeningkava vastavalt oma vajadustele. Algajad võivad alustada väiksemate kordustega. Intensiivsust saab järk-järgult suurendada.

Võimlemisharjutused

Lisaks kavale on hea ka võimlemisharjutusi teha. Need parandavad painduvust ja liikuvust. Allpool on mõned lihtsad harjutused:

  • Kass-koer harjutus: Kummarduge neljakäpukile. Vajutage selg ülespoole nagu kass. Seejärel laskuge, tõmmates lõug rinnale nagu koer. Tee mitu korda.
  • Jalgratas: Lamades selili, tõsta jalad põlvedest painutatult õhku. Tee jalgrattaliigutusi. Hoidke selg kogu aeg vastu põrandat.
  • Hamstring venitus: Lamades selili, tõsta üks jalg õhku. Hoia seda käega põlvest kinni. Siruta jalg ülespoole. Hoidke 30 sekundit ja vahetage jalgade poole.

“Alaselja treeningkava ja võimlemine võib aidata tugevdada alaselja. Parandage üldist seljatugevust. Järgige soovitusi, et saada parimad tulemused.” – Dr. Mari Mets, seljaravi spetsialist

Koos alaselja treeningkava ja võimlemisharjutustega parandate alaseljalihaseid. See vähendab seljavalu riski. Pidage regulaarset treeningut ja jälgige, mida keha ütleb. Enne uue treeningprogrammi alustamist konsulteerige spetsialistiga.

Lihtsad harjutused alaselja tugevdamiseks

Alaseljavalu on tavaline ja võib meie elu segada. Õnneks on olemas lihtsaid harjutusi, mis aitavad. Need harjutused tugevdavad alaselja lihaseid ja parandavad selja tugevust. Peale selle saab neid teha kodus, ilma erivarustuseta. Allpool on mõned soovitused. Proovi neid julgelt!

  1. Plank – Aseta keha põrandale sirgete käsivarvadega. Tõsta keha nii, et toetud varvastele ja küünarnukkidele. Hoiame seda asendit 30 sekundit kuni 1 minut. Kontsentreeru kogu keha tugeva hoidmisele ja alaseljalihaste tööle.
  2. Hüppenöör – Hüppenööri kasutamine tugevdab alaselja lihaseid ja parandab südame tööd. Võta hüppenöör kätte ja hüppa 5 kuni 10 minutit järjest. Jälgi, et maanduksid pehmelt, et selja ja liigestel poleks liiga.
  3. Tuharalihaste sild – Lamage selili. Painutage jalad ja pange jalatald põrandale. Tõstke vaagen, surudes tuharad põranda poole. Pingutage seljalihaseid ja hoidke seda 10-15 sekundit.
  4. Küljeplank – Asetu külili, toetades keha käevarvastele ja jalgadele. Hoidke seda asendit kuni 1 minut. Keskenduge külje- ja alaseljalihaste tugevdamisele. Seejärel vahetage poolt.

Need on ainult mõned harjutused alaselja tugevdamiseks. Alusta rahulikult ja tõsta raskust õrnalt. Kuula oma keha ja jäta ära valulikud harjutused. Kui midagi muret tekitab, küsi alati nõu treenerilt või terviseproffilt.

HarjutusKirjeldus
PlankSirutades käsivarvadega toetumine põrandale, keharaskuse tõstmine varvastele ja küünarnukitele. Hoidke asendit 30 sekundit kuni 1 minut.
HüppenöörHüppenööri haaramine ja järjestikuste 5-10-minutiliste hüpete sooritamine. Fookus tehnikal ja pehmel maandumisel.
Tuharalihaste sildValel maha sirutamine, jalgade põlvist painutamine, tuharate tugev surumine põrandale. Vaagna tõstmine, 10-15-sekundine säilitamine, kontrollitud liikumine tagasi.
KüljeplankKüljeliikumine, keharaskus ühele küljele käsivarvade ja jalgade toetamine. Hoidmine 30 sekundit kuni 1 minut, seejärel poole vahetus.

Alaselja tugevdamise harjutused ja lihasrühmad

Selles tekstis õpetame harjutusi alaselja tugevdamiseks. Tugev alaselg on oluline hea seljatervise jaoks. Kui lisad need harjutused oma treeningusse, parandad selja tugevust. See aitab vähendada vigastuste riski.

Harjutus 1: Seljapainutused “hüvitaja” abil

Seljapainutused “hüvitaja” abil on hea harjutus. Lamades, tõsta ülakeha, kasutades seljalihaseid. Hoidke seda asendit veidi ja lase siis alla. Tehke harjutust 10-12 korda.

Harjutus 2: Kükid seljatoega

Kükid koos seljatoega tugevdavad alaselga väga hästi. Seistes, kükitage vaagnaga tahapoole. Tagumik hoidke seljatuge surutuna. Korda harjutust 10-12 korda.

Harjutus 3: Plank

Plank on suurepärane mitmete lihaste tugevdamiseks. Asend: küünarnukid ja varbad maas, keha sirgena. Hoidke nii kaua kui saate ja seejärel laske alla. Korda 10-12 korda.

“Alaselja tugevdamise harjutused on olulised igaühele. Need mitte ei tee alaselja tugevamaks, vaid hoiavad hea rühi ja ennetavad vigastusi.” – Treener Laura

Harjutus 4: Jooksulint

Jooksulint aitab ka alaselja tugevamaks muuta. Hoidke selg sirge ja jooksutehnikale keskendununa. Alustage aeglasel tempos ning suurendage järk-järgult pingutust. Treener lindil 10-15 minutit, kolm korda nädalas.

Harjutus 5: Alaselja venitused

Alaselja venitused on tugevdamise oluline osa. Proovige erinevaid venitusharjutusi. Regulaarne harjutamine hoiab alaselja paindlikuna ja vähendab lihaspingeid.

Proovi neid harjutusi oma treeningue rutiinis lisada. Jälgi, kuidas su alaselg tugevamaks muutub. Harjutamine on oluline, eriti kui töötad pikalt istudes või füüsilise tööga.

Harjutused alaselja ja kehatasakaalu parandamiseks

Alaselja harjutused on väga tähtsad mitmel põhjusel. Need tugevdavad meie seljalihaseid ja teevad meid painduvamaks. Samuti leevendavad seljavalusid. Kehatasakaalu harjutused aitavad parandada meie kehahoiakut. Need aitavad ka vigastusi vältida ja meie heaolu hoida.

Siin on mõned lihtsad harjutused alaselja ja kehatasakaalu treenimiseks:

  1. Tasakaaluhoiaku harjutus: Seiske sirgelt ja tõstke üks jalg ette. Püüdke tasakaalu hoida 30 sekundit. Seejärel vahetage jalga ja korrake harjutust mitu korda.
  2. Kõhulihaste tugevdamine: Lamades kõhuli, tõstke üles nii jalad kui ülakeha. Hoidke “paadi” positsiooni 10-15 sekundit. Lõdvestage ja korrake.
  3. Kükid ühe jalaga: Seiske sirgelt ja tõstke üks jalg rinnale. Kükistage, hoides tasakaalu. Tehke 10 kükki ja vahetage jala asendit.
  4. Võimlemispalli kasutamine: Istuge võimlemispallile ja proovige tasakaalu hoida. Tehke kerget liikumist küljelt küljele. See tugevdab alaselja ning parandab tasakaalu ja koordinatsiooni.

Need harjutused aitavad teie alaselga tugevdada ja tasakaalu parandada. Alustage aeglaselt ja kiirendage kui olete valmis. Tehke neid regulaarselt ja pöörake tähelepanu õigele tehnikale.

HarjutusKasu
Tasakaaluhoiaku harjutusAitab parandada kehatasakaalu ja stabiilsust
Kõhulihaste tugevdamineTugevdab kõhulihaseid ja parandab kehatasakaalu
Kükid ühe jalagaTugevdab alaseljalihaseid ja parandab kehatasakaalu
Võimlemispalli kasutamineTugevdab alaselja, parandab kehatasakaalu ja koordinatsiooni

Alaselja tugevdamise harjutuste olulisus ja ennetamine

Alaselja tugevdamine on väga tähtis, et hoida keha sirgena ja selg tervena. Tugevad lihased alaseljas aitavad vältida seljavalu ja kaitsta selga vigastuste eest. Need lihased aitavad ka liikumist paremaks muuta ning hoida meid aktiivsena.

Regulaarsed harjutused aitavad alaselja tugevamaks muuta. Näiteks seljatõsted ja kõhulihaste treenimine on väga head. Need harjutused parandavad mitte ainult alaselja tugevust, vaid ka keha stabiilsust.

Seljavalu saab ära hoida hea kehahoiaku ja ergonoomiliste harjumuste abil. Ärge istuge liiga kaua ja hoidke selg sirge. Raskuste tõstmine tuleks teha korrektselt, kuigi see nõuab veidi õppimist.

Alaselja tugevdamine peaks olema osa igapäevasest tervislikust harjumusest. Harjutused aitavad seljavalu eemal hoida ja parandavad meie heaolutunnet. Nautigem liikumist ja tervet selga!

Photo of author

Liis Kask